Gimnazjum w Sieniawie

!

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Serwis Gimnazjum w Sieniawie

Sporty ekstremalne

Email Drukuj PDF

                                    SPORTY EKSTREMALNE

Sporty ekstremalne - sporty, których uprawianie wiąże się z większym ryzykiem niż w innych dyscyplinach. Zazwyczaj wymagają ponadprzeciętnych zdolności fizycznych lub psychicznych oraz odpowiedniego przygotowania.

Wiele z tak zwanych sportów ekstremalnych ma komercyjny charakter i w istocie jest zjawiskiem bardziej socjologiczno-marketingowym niż sportowym. Wielkie koncerny obudowują młodzieżowe subkultury w elementy wyczynu sportowego aby lepiej pozycjonować swoje produkty, których w razie braku sportu nikt by nie kupił.

Zaliczają się do nich:

a także wyczynowe formy jazdy na deskorolce, BMXie, rowerze górskim, hulajnodze, rolkach itp. Coraz częściej powstają nowe dyscypliny, które są wariacjami na temat sportów ekstremalnych. Przykładem takiej dyscypliny jest extreme ironing, czyli "ekstremalne prasowanie".

 Galeria zdjęć:
Poprawiony: poniedziałek, 19 kwietnia 2010 17:02
 

Konsultacje nauczycieli z rodzicami

Email Drukuj PDF


 

Poprawiony: wtorek, 24 października 2017 17:40
 

Sukcesy sportowców

Email Drukuj PDF

Na stadionie sportowym w Kańczudze, 24 września 2009 roku podczas Powiatowych Indywidualnych Mistrzostwach SZS w Lekkiej Atletyce I miejsce w pchnięciu kulą zajęła Aneta Antosz, a w rzucie oszczepem zwyciężył Robert Rudnicki. Uczniowie Ci zostali jednocześnie Mistrzami Powiatu Przeworskiego w swoich konkurencjach i awansowali na zawody wojewódzkie.

Finał Wojewódzki Indywidualnych Mistrzostw SZS w Lekkiej Atletyce odbył się w Rzeszowie
30 września 2009 roku. Aneta Antosz zajęła tam 22 miejsce, natomiast Robert Rudnicki dzięki wynikowi 42 m 88 cm stanął na podium tych zawodów, zajmując III miejsce.

 

Poprawiony: piątek, 02 kwietnia 2010 21:11
 

"Doceń wolności smak" - spektakl z okazji Narodowego Święta Niepodległości - 2014

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

"Doceń wolności smak" - spektakl z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Tegorocznym spektaklem młodzież naszego gimnazjum włączyła się do gminnych obchodów Święta Niepodległości Polski, chcąc uczcić pamięć tych, dla których miłość Ojczyzny była  najwyższą wartością. W sztuce zabrzmiały dźwięki Piechoty, nie zabrakło melodii spod Monte Cassino (Czerwone maki w interpretacji Dominiki Kapki) oraz wzruszającej piosenki Warszawo ma. Przez zawikłane drogi Polaków do wolności prowadzili nas narratorzy: Ola Szynal i  Kuba Wawrzaszek.


Przedstawienie rozpoczęliśmy od nawiązania do jego tytułu- " Doceń wolności smak", bo przecież wolność jest czasem marzeń i wiary w to, że można je spełnić, jest darem i wyzwaniem dla każdego człowieka, by, będąc wolnym, dobrze wykorzystał swój czas. Jesteś wolny, wolny! - wołała ze sceny Eliza Mazurkiewicz.

W kolejnych scenach powiał wiatr historii. W zapadającej w pamięć pantomimie inspirowanej widzenie   ks. Piotra z Dziadów cz. III A. Mickiewicza ukazaliśmy śmierć Polski  (w osobie Wiktorii Paluch), ukrzyżowanej przez Austrię (Piotrek Pigan), Rosję (Olek Kędziora) i Prusy (Kamil Wysocki), a opłakiwanej przez Matkę - Wolność (Ola Pigan).


Dzieje Polaków bez Ojczyzny, zmuszonych tułać się po całym świecie, walczących pod sztandarami różnych narodów "za wolność naszą i waszą" lub też emigrujących za chlebem zilustrowaliśmy scenę zaczerpniętą z Latarnika H. Sienkiewicza, w której swoje aktorskie zdolności zaprezentowali Maciek Zygmunt jako Skawiński i Kajetan Kosior w roli urzędnika. O miłości Ojczyzny pięknie śpiewała Sylwia Pigan (utwór "Pytasz mnie").


Następnie ukazaliśmy nieugiętą postawę twórcy zmartwychwstałej w 1918 r. Polski - Józefa Piłsudskiego (świetna kreacja Kuby Majchra), którego niemieckiemu gubernatorowi Warszawy (w tę postać znakomicie wcielił się Kamil Wysocki) nie udało się nakłonić do zdrady stanu.


Dziewczęta  - Ola Pigan, Zuzia Bartuś, Natalka Siutyła i Kasia Nowak - żywiołowo       zatańczyły charlestona, wprowadzając widzów w klimat kawiarenek i kabaretów dwudziestolecia międzywojennego.


Ale wolność nie jest dana raz na zawsze. Polacy w 1939 r. znów musieli chwycić za broń.  Kolejną sceną spektaklu pragnęliśmy złożyć hołd tym, którzy 70 lat temu byli czynnymi uczestnikami Powstania Warszawskiego, a przede wszystkim cywilom, zwykłym ludziom, którzy każdego dnia ii każdej nocy, chroniąc się w piwnicach rozwalonych domów musieli stawić czoła gehennie. Źródeł tej odsłony należy szukać w Pamiętniku... Mirona Białoszewskiego. Dramat mieszkańców Warszawy, ich trudne emocje wspaniale oddali: Ewelina Kozak (jako pani Górska opłakująca śmierć syna), Wiktoria Paluch, Monika Malinowska, Kamila Socha i Bernadka Rokosz oraz Maciek Strenczak i Eryk Szpilka.


Zakończenie II w. św. nie przyniosło Polakom pełnej suwerenności, ale polityczne uzależnienie od Związku Radzieckiego. Dopiero w roku 1989 dokonało się to, co w 1918: odrodziła się prawdziwie niepodległa Rzeczpospolita.


W ostatniej odsłonie, zainspirowani obrazem Pietera Bruegla, prowokujemy, zmuszając do refleksji: czy dziś jesteśmy jak ślepcy po omacku szukający własnych dróg? W tej symbolicznej scenie wystąpili: Piotrek Pigan i Olek Kędziora, Monika Malinowska, Oliwia Pisarczyk i Gosia Krzemińska, Emilka Szmul oraz Ewa Rudzińska, Ewelina Kozak, tworząc sugestywny obraz sceniczny. Uczucia wielu młodych wyraził Piotrek Pigan, który świetnie sobie poradził z piosenką "Syn marnotrawny" Jacka Kaczmarskiego.Ale zniechęcenie, pesymizm i rozdrapywanie ran nie mogą być treścią życia:

"Przestańmy własną pieścić się boleścią,

Przestańmy ciągłym lamentem się poić!"

Dlatego apelujemy słowami wiersza Adama Asnyka zaśpiewanego w spektaklu przez Kingę Dyndał, Piotrka Kalina, Gabrysię Pigan i Patrycję Pisarczyk:

"Miejcie nadzieję!... Nie tę lichą, marną

Co rdzeń spróchniały w wątły kwiat ubiera,

Lecz tę niezłomną, która tkwi jak ziarno

Przyszłych pokoleń w duszy bohatera".Cieszymy się, że występ młodych aktorów spodobał się tak licznie zgromadzonej publiczności i mamy nadzieję, że zapisał się w Waszej pamięci.


Poprawiony: niedziela, 23 listopada 2014 21:20
 

osiągnięcia 2016/2017

Email Drukuj PDF

Uczniowie naszej szkoły - jak co roku - biorą udział w konkursach przedmiotowych, organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

W tym roku szkolnym chęć udziału w konkursach z wielu różnych przedmiotów zgłosiła spora grupa uczniów. Niestety wielu z nich na etapie szkolnym uzyskało zbyt małą liczbę punktów, by przejść dalej.

Do etapu drugiego (rejonowego) zakwalifikowali się:

- Łukasz Majcher - z matematyki

- Aneta Buszta - z chemii

- Wiktoria Dyndał - z historii

- Wiktoria Paluch - z języka niemieckiego.

 

Do etapu trzeciego (wojewódzkiego) zakwalifikowała się już tylko WIKTORIA PALUCH, która następnie - po napisaniu testu obejmującego szeroki zakres wiedzy i umiejętności językowych (w tym słuchanie, czytanie, pisanie, zagadnienia leksykalno-gramatyczne oraz realioznawstwo) - uzyskała tytuł LAUREATa w konkursie z języka niemieckiego.

Nauczyciel przygotowujący: Anna Hałoń

GRATULACJE!!!

 

Poprawiony: sobota, 17 czerwca 2017 18:57
 


Strona 1 z 3