Gimnazjum w Sieniawie

!

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home KOŁO TEATRALNE Ale to już było, czyli z historii naszej działalności

Ale to już było, czyli z historii naszej działalności

Email Drukuj PDF
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

 

Normal 0 21

W roku szkolnym 2010/2011 mija 8 lat, odkąd spektaklem Diabelsko trudne uroczyście otwarliśmy działalność „Młodych Artystów” w środowisku szkolnym i lokalnym. Ten artykuł ma formę kartek z kalendarza naszego koła, ale to również wspomnienie o „teatralnie zakręconych” byłych i obecnych uczniach gimnazjum.

Niestety, nie wszystkie nasze początkowe przedsięwzięcia mają dokumentację elektroniczną. Stąd nie każda zamieszczona tu relacja z wystawionych sztuk wzbogacona jest o fotografie czy też nazwiska odtwórców ról. Zdjęcia z najdawniejszych przedstawień można obejrzeć w Kronice Szkolnej (w bibliotece) oraz w antyramach zawieszonych na korytarzu naszego gimnazjum.

Zapraszam do lektury.

Czerwiec 2004

Diabelsko trudne

Akcja tego spektaklu umieszczona jest w piekle, parku, w szkole i w domu, lecz tak naprawdę dzieje się tu i teraz, zawsze i wszędzie. W sposób lekki opowiada o różnych sytuacjach życiowych, w których człowiek musi staczać walkę ze swoimi słabościami, by pomóc zwyciężać dobru.

Oto Lucyfer ( Karol Jagusztyn) wysyła na Ziemię najbardziej zaufanego pracownika – Mefistofelesa (doskonale wykreowanego przez Katarzynę Mikulską),  by swoimi działa-niami zapełnił piekło duszami grzeszników. Mefiścio kieruje się najpierw do znienawidzonego Twardowskiego, ( w tej roli zaprezentowała się Angelika Lipniarska), który przed wiekami zdołał go przechytrzyć. Kto tym razem będzie święcił triumfy?....

W przedstawieniu wystąpili również: Justyna Bojarska – jako surowa p. Dyrektor i zapracowana Mama, Mirek Mic – sceniczny nieśmiały Stasiek, Damian Kalin- Bartek, który młodszemu bratu Maćkowi (zagranemu przez Kamila Kuszczaka)  szoruje głowę płynem do mycia naczyń oraz Dawid Garaś – w roli szkolnego rapera.

O oprawę muzyczną zadbali: Bartłomiej Lisik, Michał Mikulski, Robert Piniło.

Spektakl wystawiliśmy ponownie 3 lipca 2004 r. podczas Dni Sieniawy.

 

Czerwiec 2005

Zaufałem drodze...

Ta sztuka powstała w ramach projektu „Teatralne wariacje”, a przygotowaliśmy ją na uroczystość nadania Gimnazjum imienia bł. Augusta Czartoryskiego. Graliśmy 5, 6 i 7 czerwca, gdyż spektakl cieszył się dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej.  Obejrzała go również Pani dr Barbara Czartoryska, z którą przedstawiciele młodzieży, w tym odtwórcy ról, spotkali się 8 czerwca. Fotograficzna dokumentacja tej uroczystości i spektaklu znajduje się w szkolnej galerii zdjęć.

W osobę patrona szkoły wcielił się wówczas Wojciech Szkamruk, jego macochę kreowała Katarzyna Mikulska, a towarzyszyła jej Angelika Lipniarska jako miss Detkins. Ducha matki Gucia stworzyła Justyna Bojarska, młodego kuzyna Augusta grał Dawid Garaś. W roli Władysława Czartoryskiego wystąpił Bartek Brzyski, zaś jego brat, czyli Marcin Capłap, bezskutecznie pomagał mu ożenić Augusta z Teresą Zamojską  ( Angeliką Adamczyk). Sutannę ks. Bosko założył w tym przedstawieniu Jan Siry.

Maj 2006

Normal 0 21

Robić swoje

Przedstawienie zrealizowane dla uczczenia obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W roli babci wystąpiła Ewelina Gąsiorek, a jej wnuczkę Kasię, którą na salę obrad Sejmu Wielkiego zabrał Duch Przeszłości Narodu Polskiego (kreacja Sabiny Pikuły),  zagrała Paulina Olichwirowicz.

W przedstawieniu udział wzięli także: Michał Capłap, Artur Czyż, Adrian Strug, Kamil Brzyski i Damian Lisik.

 

Czerwiec 2006

Dzień bez papierosa

Światowy Dzień Bez Papierosa obchodzony jest 31 maja każdego roku. Rapujący aktorzy (m.in. Damian Lisik jako doktor, palacz – Bartłomiej Łach i Magdalena Jagusztyn  - dziewczyna palacza) w etiudzie scenicznej ukazali negatywny wpływ nikotyny na zdrowie i wygląd nastolatków. Ze sceny można było usłyszeć antyreklamy palenia papierosów: „Elegancka dziewczyno – nie pachnij nikotyną!” czy: „Smutne jest życie palacza,/ bo często od płuc ma kaca./ Wciąż kaszle i źle się czuje,/ papieros mu życie marnuje”.

 

Grudzień 2006

Jasełka na wesoło

Przedstawienie teatralne pt. Jasełka na wesoło”, choć trwało przeszło godzinę, nikogo nie znużyło. Aniołowie (Magdalena Jagusztyn, Renata Nachajska) wyśpiewywali glorię Panu, Maryja i Józef (wspaniałe role Kamili Purcha i Damiana Lisika) czuwali wraz z nimi nad Dziecięciem i .... obserwowali wyścig Pasterzy i Królów ( Klaudia Kaciuba, Bartłomiej Łach, Paweł Kuziak) do betlejemskiego żłóbka.

Tymczasem... Diabeł ( w mistrzowskim wręcz wykonaniu Marzeny Zytek) zaciera ręce uszczęśliwiony zbrodniczym charakterem zachłannego Heroda (wykreowanego przez Kamila Brzyskiego), któremu strach przed utratą królewskiej korony dyktuje rozkaz zabicia wszystkich dzieci. Hetman (Adrian Strug) ma niemały orzech do zgryzienia: zostać dzieciobójcą czy splamić honor żołnierza?

„Młoda, zgrabna i powabna”, a do tego nieprzyzwoicie wścibska Jagna – służąca na dworze Heroda (Katarzyna Woś) ostrzega Świętą Rodzinę o czyhającym niebezpieczeństwie.

 

 

 

 

 

 

Nagły zwrot akcji zaskakuje i rozbawia do łez: Pasterze (brawurowo zagrane role Anny Garbaty, Izabeli Działo i Moniki Samborskiej) okazują się być wyposażonymi w pistolety i krótkofalówki agentami ochrony!

Jezus ocalony, a małe Diabliki (Agnieszka Zwolińska, Sabina Kaciuba) smażą w kotle duszę Heroda.    W atmosferę kolejnych scen sztuki z wdziękiem wprowadzała widzów Kinga Działo.

 

Maj 2007

Niesamowita podróż do przeszłości

W tę podróż zabrał uczniów ostatni król Polski, sam Stanisław August Poniatowski (w tej roli zaprezentował się Paweł Kuziak) .

Przedstawienie to uświetniło gminne obchody: trzeciej rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej (1 maja), Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja) oraz rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Święta majowe, jako czas wolny od zajęć szkolnych, to znakomita okazja do tego, by urządzić z przyjaciółmi wielki piknik. Niespodziewanie bawiącą się młodzież odwiedza król S. A. Poniatowski, który zabiera ich na salony Warszawy roku 1791. Szlachcice – patrioci podczas bankietu dyskutują o potrzebnych krajowi reformach, inni, a wśród nich Seweryn Rzewuski (fantastyczna gra Bartka Łacha) bronią przywilejów, źrenicy wolności szlacheckiej. Biesiadujący wznoszą toasty i śpiewają „Kurdesza”, a przewodzi im Rafał Łata.

Wtem w męskim gronie pojawia się nosząca się po francusku Żona Modna (porywająca rola Marzeny Zytek), która swego męża Piotra (Damian Lisik) trzyma pod przysłowiowym pantoflem. Tymczasem z ulicy dobiega głos Gońca ogłaszającego uchwalenie Konstytucji Narodowej.

W sztuce zagrali również m.in. Anna Garbaty, Magdalena Jagusztyn, Sabina Kaciuba i Kamil Wolanin.

Styczeń 2008

Do Heroda diabeł puka

Program jasełkowy pt. Do Heroda diabeł puka został zaprezentowany      4 stycznia 2008 r. podczas  I Miejsko – Gminnego Przeglądu Grup Kolędniczych „Z szopką lub gwiazdą, Sieniawa 2008”.

 

 

 

 

 

 

„Jak praca – taka płaca!” – finałowa kwestia Narratora puentującego losy Heroda, może pełnić taką samą rolę wobec nagrodzonych II miejscem odtwórców ról:

Diabeł - Marzena Zytek,

Diabliki- Anna Garbaty i Karolina Purcha,

Herod - Kamil Brzyski,

Hetman – Adrian Strug,

Śmierć – Monika Samborska,

Narrator – Kinga Działo.

 

Marzec 2008

Droga do miłości

Młodzi Artyści zdobyli tą pantomimą wyróżnienie w Szkolnych Prezentacjach Artystycznych i warsztatach towarzyszących przeglądowi (Przeworsk, 2008) oraz wyróżnienie w XVI Przeglądzie Szkolnych Form Teatralnych „Jarosławski Kacperek 2008” za interesujący scenariusz i zaangażowanie wykonawców.

Gratulujemy sukcesu odtwórcom ról:

Marzenie Zytek, Damianowi Lisikowi, Kamilowi Brzyskiemu, Magdalenie Jagusztyn,  Kindze Działo, Marzenie Chłopińskiej, Sylwii Ciurko.

 

Maj 2009

I tak wyginęli królewicze

O sukcesie odniesionym przez młodych aktorów grających w tym przedstawieniu pisałam w pierwszym artykule. W owej grotesce świat baśni miesza się ze światem nam współczesnym. Złota Rybka nie spełnia życzeń, należy natomiast do zapalonych ekologów, Król nie jest wcale zainteresowany ożenkiem syna, bo... fascynuje go wirtualny świat gier komputerowych, lokaje jeżdżą na rolkach, wymarzona przez królewicza kandydatka na żonę obudzona z kamiennego snu nie pocałunkiem, lecz... dźwiękiem budzika, okazuje się być uczennicą, która z nudów zasnęła na lekcji i ma do młodzieńca pretensje, że tak długo kazał na siebie czekać. Ze sceny rozlegały się dźwięki piosenek: sparodiowanej „Felicita” oraz  „Budzikom śmierć”. Muzyczną stronę przedstawienia pomogła przygotować p. Iwona Kołtowska.

 

Czerwiec 2010

Zaufałem drodze - spektakl o bł. Auguście Czartoryskim wraz ze scenkami sytuacyjnymi zaprezentowanymi przez uczniów klas I i II gimnazjum uświetnił obchody Dnia Patrona Szkoły.

 

Październik 2010, czyli.... co przed nami?

Już wkrótce rozpoczniemy prace nad nowym spektaklem. Zamierzamy doskonalić swój warsztat i dobrze się przy tym bawić!

Poprawiony: wtorek, 05 października 2010 16:09