Patron

August Czartoryski ur. 2.08.1858 r. w Hotelu Lambert w Paryżu. Wywodził się z jednej z najbardziej znanych polskich rodzin arystokratycznych. Był synem księcia Władysława Czartoryskiego i hiszpańskiej księżniczki Marii Amparao Bourbon (córki królowej Hiszpanii: Marii Krystyny). Od najmłodszych lat August był związany z Sieniawą. Jego ojciec, książę Władysław, po klęsce powstania styczniowego wiedząc, że dalsza misja dyplomatyczna Hotelu Lambert nie ma racji bytu, postanowił przenieść siedzibę rodu do Sieniawy i stworzyć tutaj ordynację sieniawską, którą przeznaczył dla najstarszego syna. W związku z tym August często przebywał w Sieniawie. W krypcie grobowej kościoła sieniawskiego przy trumnie swojej matki przyjął pierwszą Komunię św. Z czasem ojciec przekazał mu część obowiązków związanych z zarządzaniem majątkiem. August wybrał jednak inną drogę życiową. Wstąpił do Zgromadzenia Księży Salezjanów w Turynie. Zainicjował tworzenie placówek salezjańskich w Polsce, jednak nie udało mu się zrealizować swoich marzeń. Na skutek pogłębiającej się gruźlicy w 1893 r. zmarł w Alassio we Włoszech.
W 2003 r. papież Jan Paweł II ogłosił Augusta błogosławionym.
6 czerwca 2005 naszemu Gimnazjum zostało nadane imię błogosławionego Augusta Czartoryskiego w trakcie uroczystości z udziałem arcybiskupa Józefa Michalina i władz zakonu salezjańskiego. W związku z tym wydarzeniem nawiązaliśmy współpracę z gimnazjum o tym samym imieniu prowadzonym przez ów zakon w Przemyślu.
Później zajęliśmy się rozpowszechnieniem wiedzy na temat błogosławionego wśród uczniów i w całym sieniawskim środowisku. Pięknym tego przykładem może być niebanalny spektakl wystawiony w kinie "Sokół", na który została zaproszona Barbara Czartoryska. Ostatnia przedstawicielka rodu Czartoryskich była niezmiernie wzruszona faktem, iż po raz pierwszy społeczność rodzinnej dla Augusta Sieniawy oficjalnie potwierdziła chęć utrwalenia w pamięci mieszkańców życia i działalności błogosławionego.
Od tego czasu co roku obchodzimy uroczyście Dzień Patrona. Wszyscy uczniowie naszej szkoły znają biografię bł. Augusta Czartoryskiego i darzą go szacunkiem. Stał się on dla nich wzorem postępowania. Obecnie jest podstawowym dobrem i wartością naszego Gimnazjum.
Świadectwem roli rodziny Czartoryskich w naszej społeczności jest krypta książąt Czartoryskich w sieniawskim kościele. Oprócz rodziców naszego patrona spoczywają tutaj najwybitniejsi przedstawiciele tej rodziny. Przede wszystkim dziadek bł. Augusta - książę Adam Jerzy Czartoryski - przywódca Hotelu Lambert na emigracji po powstaniu listopadowym oraz jego matka Izabela Czartoryska, która ma wielkie zasługi dla rozwoju polskiej kultury i polskiego muzealnictwa (Utworzyła w Puławach pierwsze w Polsce muzeum.) Znakomitą osobistością, pochowaną w krypcie, jest również macocha naszego patrona: księżniczka Małgorzata Orleańska, wnuczka króla Francji Ludwika Filipa. Tutaj także został pochowany brat Adama Jerzego, książę Konstanty Czartoryski, protoplasta linii pełkińskiej rodziny Czartoryskich, a także jego syn Jerzy, który był dziadkiem drugiego błogosławionego w tej rodzinie - patrona Jarosławia - dominikanina ojca Michała Czartoryskiego, który był kapelanem AK i zginął w powstaniu warszawskim.
Uważamy, że każdy, kto jest zainteresowany historią naszej miejscowości i rodu Czartoryskich, powinien zwiedzić kryptę grobową tej rodziny.

Rodzice bł. Augusta :
książę Władysław Czartoryski i hiszpańska księżniczka
Maria Amparao Bourbon (córka królowej Hiszpanii: Marii Krystyny)

Oficjalna strona Gimnazjum w Sieniawie im. bł. Augusta Czartoryskiego